Nowa galeria Konkurs Piosenki Przedszkolnej została dodana do albumu fotograficznego.
Konkurs Piosenki Przedszkolnej
- 6
Czytajmy dzieciom!
Czytajmy dzieciom !!!
Głośne czytanie to forma kontaktu dziecka z mamą czy tatą , tak samo ważna , jak częste przytulanie i okazywanie czułości. Buduje ono i umacnia więź pomiędzy dzieckiem i rodzicami.
Jakie znaczenie ma czytanie dzieciom książek? Same zalety!!!
- Buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem,
- Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka,
- Rozwija język, pamięć i wyobraźnię,
- Uczy myślenia i poprawia koncentrację,
- Wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka,
- Poszerza wiedzę ogólną,
- Ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces szkolny,
- Uczy wartości moralnych i pomaga w wychowaniu,
- Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera,
- Chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury,
- Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie,
Czytanie na głos niemowlęciu- stymuluje rozwój jego mózgu, kilkulatkowi- rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych.
Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomaga mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.
„Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji”
Dzieci lubią książki, a jeszcze bardziej lubią, gdy się im je czyta. Istnieje szansa, że jeśli będziemy dużo czytać dzieciom, miłość do książek pozostanie im na całe życie.
Dzieci, którym się dużo czyta chętnie rozmawiają na tematy poruszane w bajkach czy opowiadaniach. Uczą się nazywać uczucia, postawy i zachowania bohaterów. Ich wypowiedzi stają się dłuższe i bardziej barwne. Uczą się też podzielności uwagi i potrafią skupić się przez dłuższy czas.
Głośne czytanie to forma kontaktu dziecka z mamą czy tatą tak samo ważna, jak częste przytulanie i okazywanie czułości. Buduje ono i umacnia silną więź pomiędzy dzieckiem i rodzicami.
Dzieci, którym dużo czytano, gdy były małe, lepiej się uczą i chętniej sięgają po książki, gdy są już samodzielne.
Zakorzeniona w dzieciństwie miłość do książek sprawia, że w późniejszych latach dzieci i młodzież nie traktują czytania jak przykrego obowiązku. Sięgają po książkę po to, aby ciekawie spędzić czas. Traktują książkę nie tylko jak skarbnicę wiedzy, ale także źródło przyjemnych doznań.
Wiek przedszkolny to niepowtarzalny okres rozwoju człowieka. Jest to czas, w którym kształtują się jego nawyki, w tym również czytelnicze.
Bajki mogą być też wstępem do rozmów z dzieckiem na temat jego problemów. Słuchając opowieści, dzieci chętnie identyfikują się z bohaterami historyjek, co z kolei skłania je do przemyśleń. Odnoszą do siebie przedstawione w bajkach sytuacje, porównują, analizują, zastanawiają się, jak same postąpiłyby w podobnym przypadku. W ten sposób dzięki bajkom odnajdują odpowiedzi na nurtujące je pytania, potrafią znaleźć rozwiązanie problemu. Brak umiejętności radzenia sobie z problemami sprawia, że dzieci czują się bezsilne i zagubione. Bajki zaś dodają im odwagi, budzą nadzieję, pocieszają, podtrzymują na duchu.
Dzieci lubią książki, a jeszcze bardziej lubią, gdy się im je czyta. Istnieje szansa, że jeśli będziemy dużo czytać dzieciom, miłość do książek pozostanie im na całe życie.
Dzieci, którym się dużo czyta chętnie rozmawiają na tematy poruszane w bajkach czy opowiadaniach. Uczą się nazywać uczucia, postawy i zachowania bohaterów. Ich wypowiedzi stają się dłuższe
i bardziej barwne. Uczą się też podzielności uwagi i potrafią skupić się przez dłuższy czas.
Nie zawsze wiemy, kiedy i w jaki sposób wspierać dzieci.
Nie zawsze potrafimy przeciwdziałać złym emocjom, problemom
i trudnym sytuacjom. Bajki zaś dodają odwagi, budzą nadzieję, pocieszają, podtrzymują na duchu, wyzwalają z bezsilności, skłaniają do przemyśleń, refleksji.
Zajrzyjmy więc do bajek, one pomagają dzieciom.
Proponujemy Państwu różne zabawy z dzieckiem po przeczytaniu utworu:
- Opowiedz, o czym była bajka, kto w niej występował?
- Jak myślisz, co w tej bajce jest najważniejsze, czego ona może cię nauczyć?
- Narysuj ilustrację do opowiadania.
- Przygotuj własną książeczkę.
- Wymyśl inne lub nowe zakończenie bajki.